Resim | Bölüm Hakkında

Geleceğin iç mimarları, heykeltıraşları, grafikerleri, animasyoncuları, ressamlarını yetiştirmek için deneyimli, genç ve dinamik eğitim kadromuz ile dünyada takip edilen eğitim-öğretim yöntemlerini uygulamaktayız. Resim bölümümüzde ders programlarına uygun olarak konular işlenirken, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda bilgi ve becerileri geliştirilir. Yenilikleri izlemeleri, yeni teknik, renk ve biçimlerle özgün çalışmalar ortaya koymaları sağlanır. Bu bölümde 4 yıl boyunca Desen, Resim, Heykel ve Grafik temel eğitim olarak verilir.

 

Amacımız

*Evrensel düzeyde özgün yapıtlar üretebilen, kreatif, çağdaş ve aydın ressamlar yetiştirmek,

*Öğrencilerimizin deneyimli eğitim kadromuz ile resim, heykel ve grafik temel eğitimlerini en iyi şekilde almalarını sağlamak,

*Sosyal çevrede yaratıcılıkları ortaya çıkmış, sıradışı ve özgün bireyler yetiştirmek.

 

 

Resim Bölümü Yetenek Sınavı

 

 

1. Aşama: Desen (Çizgisel Resim)

 

Adayların günlük nesnelerden oluşan kompozisyonu, bakarak gözlem ve algılamalarını yansıttıkları çizgisel resim yapmaları istenir. Bu çalışmada adaylar; karşılarında duran nesnelerin oran-orantısını, yapısını, gölge ve ışık farklarını kurşun kalem kullanarak kağıt üzerinde göstermelidir.

 

 

2. Aşama: İmgesel (Konulu hayali çalışma)

 

Bu aşamada adaylar gözlem ve hayal güçlerini birleştirerek sınav sorusunu, çizgisel resim olarak ifade ederler.

Çizdiği kompozisyona ek olarak hayalinden, kendi seçtiği bir objeyi eklemesi istenecektir. Uygulama kara kalem tekniği ile yapılacaktır. Değerlendirmede adayın resim yapmasını engelleyecek bir özrü olup olmadığına bakılır.

 

 

Yetenek Değerlendirme Başvuru Formu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi
Facebook Twitter Instagram Youtube
MADE IN WEB | Web tasarim ve yazilim hizmetleri

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi 2021